Grupul de Comunicare Strategica-12 februarie 2021.

Grupul de Comunicare Strategica, Grupul de Comunicare Strategica-12 februarie 2021., Stiri Turda - MinaDeStiri

Grupul de Comunicare Strategica-12 februarie 2021.

Vezi aici : https://minadestiri.ro/institutia-prefectului-judetul-cluj-10-noi-fluxuri-de-vaccinare-cu-serul-astrazeneca/

Până astăzi, 12 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 757.676 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

703.966 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.550 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14550512,06
2.Arad16279531,06
3.Argeș20613300,59
4.Bacău19298450,94
5.Bihor20574380,85
6.Bistrița-Năsăud8467240,84
7.Botoșani10347351,25
8.Brașov300421112,06
9.Brăila9518160,65
10.Buzău9216150,55
11.Caraș-Severin7991231,07
12.Călărași7366190,78
13.Cluj374251092,52
14.Constanța30859941,35
15.Covasna5721100,67
16.Dâmbovița17027430,89
17.Dolj18219901,11
18.Galați19529781,05
19.Giurgiu7472130,71
20.Gorj6199441,27
21.Harghita5985300,56
22.Hunedoara14456891,65
23.Ialomița7902160,86
24.Iași322721120,87
25.Ilfov29637792,13
26.Maramureș151081063,06
27.Mehedinți575880,76
28.Mureș17339611,15
29.Neamț13296421,13
30.Olt10904280,72
31.Prahova26622480,78
32.Satu Mare9021521,77
33.Sălaj7527291,58
34.Sibiu19072581,24
35.Suceava19922811,39
36.Teleorman9375411,15
37.Timiș349092343,62
38.Tulcea620190,54
39.Vaslui12410340,83
40.Vâlcea11313190,8
41.Vrancea7933250,31
42.Mun. București1225213791,95
43.Cazuri noi nealocate pe județe1481*29 
 TOTAL757.6762.550 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Grupul de Comunicare Strategica, Grupul de Comunicare Strategica-12 februarie 2021., Stiri Turda - MinaDeStiri

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 684 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA25
2ARAD10
3ARGEŞ17
4BACĂU9
5BIHOR14
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI25
8BRĂILA3
9BRAŞOV15
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN8
13CLUJ30
14CONSTANŢA62
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ6
18GALAŢI24
19GIURGIU3
20GORJ17
21HARGHITA7
22HUNEDOARA29
23IALOMIŢA5
24IAŞI23
25ILFOV7
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI110
29MUREŞ17
30NEAMŢ14
31OLT12
32PRAHOVA10
33SĂLAJ13
34SATU MARE23
35SIBIU13
36SUCEAVA25
37TELEORMAN11
38TIMIŞ41
39TULCEA3
40VÂLCEA5
41VASLUI3
42VRANCEA6
 TOTAL684

Până astăzi, 19.277 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.02.2021 (10:00) – 12.02.2021 (10:00) au fost raportate 77 de decese (49 bărbați și 28 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 22 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 26 decese la categoria de peste 80 de ani.

74 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.019. Dintre acestea, 973 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.685.927 teste RT-PCR și 192.926 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.608 teste RT-PCR (14.591 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.017 la cerere) și 6.266 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 40.804 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.315 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 62.094 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 150 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.085 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 736 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 11 februarie, 5.348 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 917.870 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 4 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 8.578 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.271 în Italia, 2.158 în Spania, 193 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.116 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 43 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 2 în Singapore  și câte unul în Argentina, Tunisia, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 151 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 25 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 4 – 11 februarie 2021, au fost raportate 20.478.718 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
Regatul Unit3.959.784(+142.608)112.798  (+6.640)      10.598      (+103)
Franţa3.337.048(+139.934) 78.965   (+2.908)    244.961    (+1.641)
Spania2.989.085(+166.280) 62.295   (+3.214)    150.376           –
Italia2.636.738(+83.706) 91.273   (+2.757) 2.185.655  (+19.838)
Germania2.288.545(+66.574) 61.675   (+4.555) 2.109.508  (+12.733)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 11 FEBRUARIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
 106.472.660 (+3.024.450)2.323.103  (+86.650)60.315.007   (+289.518) 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 4 – 11 februarie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 10 – 11 februarie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Sursa : mai.gov.ro/

Distribuie pe:

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *