COVID 19 : doar 5.459 de noi cazuri pozitive.

COVID 19 : doar 5.459 de noi cazuri pozitive., COVID 19 : doar 5.459 de noi cazuri pozitive., Stiri Turda - MinaDeStiri

COMUNICAT — COVID 19 : doar 5.459 de noi cazuri pozitive.

COVID 19 : doar 5.459 de noi cazuri pozitive., COVID 19 : doar 5.459 de noi cazuri pozitive., Stiri Turda - MinaDeStiri

Până astăzi, 23 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 604.251 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

516.423 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.459 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11855872,41
2.Arad136091172,23
3.Argeș17825912,77
4.Bacău15719851,83
5.Bihor170771172,66
6.Bistrița-Năsăud7063692,09
7.Botoșani78051181,72
8.Brașov241181414,18
9.Brăila7733863,25
10.Buzău7978571,66
11.Caraș-Severin6033561,97
12.Călărași5993612,37
13.Cluj281302364,21
14.Constanța248152154,51
15.Covasna4868131,09
16.Dâmbovița14106862,15
17.Dolj145661071,67
18.Galați148391492,72
19.Giurgiu5924432,4
20.Gorj4926140,71
21.Harghita5224450,56
22.Hunedoara11073362,00
23.Ialomița6431783,12
24.Iași258572121,48
25.Ilfov223903266,32
26.Maramureș10137801,73
27.Mehedinți4792391,63
28.Mureș14545792,00
29.Neamț10636461,16
30.Olt9009630,93
31.Prahova231571422,2
32.Satu Mare6739281,44
33.Sălaj6048181,18
34.Sibiu16470542,37
35.Suceava150861031,41
36.Teleorman72221512,44
37.Timiș244462994,00
38.Tulcea5079432,59
39.Vaslui9775972,00
40.Vâlcea9470681,98
41.Vrancea6871641,05
42.Mun. București943809675,3
43.Cazuri noi nealocate pe județe4432*473 
 TOTAL604.2515.459 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 941 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA11
2ARAD23
3ARGEŞ25
4BACĂU18
5BIHOR15
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI23
8BRĂILA2
9BRAŞOV31
10BUZĂU11
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN10
13CLUJ59
14CONSTANŢA33
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA38
17DOLJ9
18GALAŢI19
19GIURGIU12
20GORJ12
21HARGHITA8
22HUNEDOARA17
23IALOMIŢA4
24IAŞI77
25ILFOV36
26MARAMUREŞ13
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI184
29MUREŞ18
30NEAMŢ12
31OLT10
32PRAHOVA54
33SĂLAJ2
34SATU MARE14
35SIBIU19
36SUCEAVA15
37TELEORMAN36
38TIMIŞ37
39TULCEA6
40VÂLCEA6
41VASLUI9
42VRANCEA17
 TOTAL941

Până astăzi, 14.766 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 22.12.2020 (10:00) – 23.12.2020 (10:00) au fost raportate 130 de decese (81 bărbați și 49 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău,  Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova,  Satu Mare, Sibiu, Suceava,  Timiș,  Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă  30-39 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 27 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 37 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 47 decese la categoria de peste 80 de ani.

122 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 5 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.754. Dintre acestea, 1.251 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.656.714  teste. Dintre acestea, 25.840 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 17.825 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.015 la cerere.

Pe teritoriul României, 38.819 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.248 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 62.126 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 161 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.942 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 569 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 22 decembrie a.c., 7.008 de  sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.207.510 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 2 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 7.043 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.938 în Italia, 1.290 în Spania, 167 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.085 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 4 în Suedia,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 11 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 12 în Republica Moldova, 2 în Muntenegru și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt și Federația Rusă. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 128 de cetățeni români aflați în străinătate, 33 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Până la data de 22 decembrie 2020, au fost raportate 15.130.100 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Regatul Unit, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări vor fi actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
Franţa2.376.852(+11.533)  57.911 (+150)    191.892      (+1.596)
Regatul Unit1.849.403(+18.447)  64.170 (+144)        4.409         (+23)
Italia1.843.712(+17.937)  64.520 (+484) 1.301.573     (+20.315)
Spania1.751.884(+21.309)  48.013 (+389)    150.376         –
Germania1.337.078(+16.362)  21.975 (+188) 1.171.444     (+23.501)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 22 DECEMBRIE 2020
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
71.554.018 (+50.404)1.613.671  (+838)43.971.618    (+364.736) 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 13 – 14 decembrie 2020, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 21-22 decembrie 2020.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Sursă : https://www.mai.gov.ro/

Distribuie pe:

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *